V současné době mám čtyři feny pyrenejského horského psa. Mají společný prostor cca 200 m2 a zahradu 2000m2. Máme zděné kotce se zděnými zateplenými boudami. Holky , jak jim souhrně říkám, ale do kotců zavíráme jen když je potřeba. S nimi tu také je drsnosrstá jezevčice Bára a na návštěvu sem chodí fenka pražského krysaříka Sisinka, která jinak ovšem obývá křeslo v obýváku. Přes léto tu s holkami máme i ovce. Soužití pyrenejů a ovcí je zcela bezproblémové, skoro přátelské.

Ke krytí fen vybírám psy tady u nás (hlavně z mojí chovatelské stanice) nebo ze zahraničí (Francie, Německo, Maďarsko) . Vzhledem k tomu, že znám linii svých fen daleko dozadu, snažím se k nim vybrat psa z mého pohledu nejpříhodnějšího.

Porod očekávám a feně pomáhám. Štěňátka hned po porodu pomáhám čistit, vážím, zapisuji pořadí a znaky jednotlivých štěňátek. Také kontroluji dvojité paspárky. Fena rodí ve speciální místnosti vedle kuchyně, která je vydlážděná a jinak jí u nás nikdo neřekne než "u štěňat". Tady je potom i se štěňátky do čtyř týdnů. Vzhledem k tomu, že je máme doma, tak je stále mohu kontrolovat a případně odhalit jakýkoliv problém. Ve čtyřech týdnech jsou už natolik velká aby se stěhovala ven. Mají vyhrazen svůj vlastní prostor se zateplenou boudou a v případě zimy i s topnou podložkou. Celá rodina jim věnuje maximum času a péče.

Péče a výživa: Odčervuji ve čtrnáctideních intervalech. Očkujeme a tetujeme mezi šestým a sedmým týdnem. Přikrmovat začínám ve třech týdnech věku a to Bosch Junior Maxi plus se štěněcím mlékem Bosch a Gelacanem. Kolem šestého týdne odstavuji fenu od štěňat a končím s přidáváním mléka do krmení. Štěňátka mají již jen samotné granule (4x - 5x denně), jednou denně přidávám Gelakan jako prevenci kloubních vad. Nové majitele o výživě rostoucího pyreneje dostatečně poučím a pokud se mých doporučení drží, nestává se, že by měli junioři nějaké zdravotní problémy.

© 2011 Dogmania, design and powered by RVS Net, s. r. o